YHTEYSHENKILÖT JA ASIANTUNTIJAT

Antti Arasto

Antti Arasto
Tutkimusjohtaja (energia)
VTT
antti.arasto@vtt.fi
040 015 9052

Ari Ekroos

Ari Ekroos
Professori (oikeustiede)
Aalto-yliopisto
ari.ekroos@aalto.fi
050 373 4893

Jouni Jaakkola

Jouni Jaakkola
Professori (terveys, ilmastonmuutos)
Oulun yliopisto
jouni.jaakkola@oulu.fi
040 672 0927

Sirkku Juhola

Sirkku Juhola
Professori (sopeutuminen)
Helsingin yliopisto
sirkku.juhola@helsinki.fi
029 415 7387

Paula Kivimaa

Paula Kivimaa
Tutkimusprofessori (liikenne ja kestävä kaupunki)
Suomen ympäristökeskus
paula.kivimaa@ymparisto.fi
029 525 1283

Hannele Korhonen

Hannele Korhonen
Tutkimusprofessori, toimialajohtaja (ilmasto- ja ilmakehämallinnus, skenaariot)
Ilmatieteen laitos
hannele.korhonen@fmi.fi
029 539 2135

Jarek Kurnitski

Jarek Kurnitski
Professori (rakentaminen)
Aalto-yliopisto
jarek.kurnitski@aalto.fi

Jukka Käyhkö

Jukka Käyhkö
Professori (maantiede, ilmasto-opetus)
Turun yliopisto
jukka.kayhko@utu.fi
029 450 2402

Peter Lund

Peter Lund
Professori (energia)
Aalto-yliopisto
peter.lund@aalto.fi
040 515 0144

Markku Ollikainen

Markku Ollikainen
Ilmastopaneelin puheenjohtaja
Professori (ympäristö- ja luonnonvaratalous)
Helsingin yliopisto
markku.ollikainen@helsinki.fi
puh. 050 415 1201

Kristiina Regina

Kristiina Regina
Tutkimusprofessori (maaperä, luonnonvarat)
Luonnonvarakeskus
kristiina.regina@luke.fi
puh. 029 532 6474

Jyri Seppälä

Jyri Seppälä
Jyri Seppälä
Professori, tutkija (kestävä kulutus, kuntien ilmastotyö)
Suomen ympäristökeskus
jyri.seppala@ymparisto.fi
puh. 040 740 1708

Annukka Vainio

Annukka Vainio
Apulaisprofessori (sosiaalipsykologia, viestintä ja käyttäytyminen)
Helsingin yliopisto
annukka.vainio@helsinki.fi
050 471 9843

Timo Vesala

Timo Vesala
Tutkimusprofessori (nielut)
Helsingin yliopisto
timo.vesala@helsinki.fi
040 577 9008

SIHTEERISTÖ

Sanna Lötjönen

Sanna Lötjönen

Sanna Lötjönen

Sihteeri, Suomen ilmastopaneeli
sanna.lotjonen@helsinki.fi
+358504486945

Marianne Leino

Marianne Leino

Marianne Leino

Tiedesihteeri, Suomen ilmastopaneeli
marianne.leino@helsinki.fi
+358505637908

Matti Sihvonen

Matti Sihvonen

Matti Sihvonen

Tiedesihteeri, Suomen ilmastopaneeli
matti.sihvonen@helsinki.fi

Sally Weaver

Sally Weaver

Sally Weaver

Koordinaattori, Suomen ilmastopaneeli
sally.weaver@helsinki.fi
+358503768391

Heta-Elena Heiskanen

Heta-Elena Heiskanen

Heta-Elena Heiskanen

Pääsihteeri, Suomen ilmastopaneeli
Erityisasiantuntija, Ympäristöministeriö
heta-elena.heiskanen@ym.fi
puh.+358 295 250 380